Anglický fotbal

Fotbal a kluby v Anglii aneb navštivte zápas anglické Premier League

Velká Británie je známá svou láskou ke sportu a sázení – na dostihy kupříkladu. Stejně tak je oblíbenou kratochvílí sledování fotbalových zápasů, což se v poslední době stává nemožné vzhledem k ostudnému chování fanoušků velkých týmů. Pojem v zahraničí známý jako hooliganism (chuligánství) způsobuje, že se většina lidí fotbalovému zápasu oddává raději v teple domova před televizí.

Fotografie z fotbalového utkání Anglie proti Estonsku v kvalifikaci na UEFA EURO 2008.

FC Liverpool je jeden z nejznámějších anglických fotbalových klubů hrající Premiere League a zároveň asi nejúspěšnější tým v anglické historii. Na svém skóre má celkem 18 vítězství domácí ligy. Domovským stadionem Liverpoolu je Anfield Road, na němž se pravidelně rozeznívá oficiální hymna – You’ll Never Walk Alone. Více informací na domovské stránce týmu http://www.liverpoolfc.tv/.

Kromě FC Liverpool si mají své pevné místo v Anglii i jiné fotbalové kluby. Domácím fanouškům fotbalu bude nejvíce známá londýnská FC Chelsea, kde působí na postu brankářské jedničky Petr Čech. Další legendou na britské fotbalové scéně je dozajista Manchester United, klub s více jak stoletou historií a mnoha vítězstvími na kontě (např. v roce 1968, 1999 a 2008 v Lize mistrů). Zdárným sekundantem (podle mnohých jde o mnohem lepší klub) je londýnský Arsenal FC, který byl za posledních 11 sezón osmkrát na prvním či druhém místě v Premier League. Arsenal je českým fotbalovým příznivcům znám i díky působení Tomáše Rosického v tamějším týmu.

Jestliže se řadíte mezi fotbalové fandy, alespoň jednou za život byste se měli do Anglie na fotbal vypravit. Jde o náramně skvělou podívanou a kdo neviděl, neuvěří, protože se to jen těžko popisuje. Spolu s levnými letenkami do Anglie není problém ani pro našince navštívit takový fotbalový zápas za relativně přijatelnou cenu!